Pri kúpaní psa záleží na druhu srsti. Drsnosrtstí teriéri, ktorí sa trimujú, sem patrí napríklad velsterier erdelteriér, foxteriér, west white teriér sa kúpu len zriedka a nikdy nie pred trimovaním, pretože sa srsť potom zle vytrháva. Ak sa psík zašpiní, stačí ho väčšinou osprchovať len čistou vodou. Pri kúpaní použite špeciálny šampón pre hrubosrsté plemená. Teriéry s mäkkou srsťou, ktorí sa strihajú, ako napríklad kerry blue teriér, soft-coated wheat teriér sa môžu kúpať podľa potreby. Pred výstavou by sa ale mali kúpať najneskôr štyri dni vopred, aby sa srsť stačila dostatočne zvlniť. Yorkšírsky teriér sa kúpe zvyčajne raz za tri týždne. Odporúčame na jeho hodvábnu srsť používať kondicionér. Pudla kúpeme vždy pred strihaním, teda zhruba v šiestom až ôsmom týždni. Ak je strihací rytmus osemtýždňový, odporúčame pudlov kúpať ešte medzi strihaním, teda raz mesačne.
Popri šampónoch a kondicionéroch nanášame po kúpaní na srsť rôzne druhy olejov. Výživné oleje sa hodia skôr pre dlhosrsté plemená. V praxi sa nám veľmi osvedčil norkový olej, ktorý pôsobí proti lámaniu srsti, podporuje zdravie rast a po použití uľahčuje ďalšiu úpravu. Lanolínový olej zase pomáha ošetriť narušenú štruktúru srsti. Oleje sa predávajú v spreji alebo sa v tekutom stave vtierajú do srsti. Medzi ďalšiu psiu kozmetiku patrí napr. púder pre úpravu srsti pred trimovaním, prípravky proti svrbeniu, pre ošetrenie škvŕn pod očami, alebo pre čistenie uší, ktoré odstraňujú ušný maz.
Pri výbere šampónu by ste sa mali riadiť jeho zložením a druhom srsti. Šampón by mal mať neutrálne pH, aby sa vysúšaním psíkovi netvorili lupiny. Ošetrujúce šampóny, ktoré obsahujú napr. lanolín (zabraňuje vysúšaniu srsti) a proteín (dodáva hebkosť a lesk), sú určené predovšetkým pre dlhosrsté plemená. Šampóny na hrubosrsté plemená srsť nezjemňujú a dodávajú naopak drsnosť srsti. Šampóny na čistenie za sucha neodporúčame používať dlhodobo, pretože nenahradia plne klasické mokré kúpanie, ale oceníte ich hlavne na cestách, alebo pri nečakaných situáciách.
Určite áno, pretože uľahčujú nielen rozčesávanie, ale aj ošetrujú srsť po vykúpaní, pôsobia antistaticky, dodávajú srsti hladkosť a lesk. A v neposlednom rade, srsť nadobúda po použití kondicionéru na objeme.
Tak ako sa staráme o svoje zuby, mali by sme sa starať aj o zuby svojich miláčikov. Zhruba v 12 mesiacoch má váš pes kompletne vyvinutý trvalý chrup. Psovi sa tiež tvorí zubný kameň, ktorý sa odstraňuje vo veterinárnej ordinácii mechanicky alebo ultrazvukom. Pes sa obvykle pred týmto zákrokom musí uspať a to je samozrejme záťaž na celý jeho organizmus. Preto je lepšie oddialiť tvorbu zubného kameňa čistením. V špecializovaných obchodoch a v psích salónoch môžete kúpiť zubné kefky s ochutenými pastami. Čistiť zuby stačí psovi raz týždenne.
Parazity, ktoré ohrozujú zdravie našich miláčikov môžu byť ektoparazity, ktoré žijú na povrchu hostiteľa - napríklad blcha, komár alebo kliešť, alebo endoparazity, ktoré žijú vo vnútri organizmu, napríklad pásomnica. Na odstránenie parazitov sa používajú antiparazitiká. Pre domácich miláčikov sú najnebezpečnejšie kliešte a je potrebné ich pre nimi chrániť. Každý majiteľ vie, že sezóna začína v marci a preto je dôležitá prevencia, obzvlášť ak žijete na mieste kde je výskyt kliešťov zvýšený.
Čo je dôležité pri výbere vhodného antiparazitika
Veľkosť a váha psa.
Vek psa: Pokiaľ máte šteňa, zaujímajte sa, od akého veku je ktoré antiparazitikum odporúčané.
Dĺžka srsti psa: Vyberte vhodný prípravok pre krátkosrsté alebo dlhosrsté psy.
Druh parazitov, ktorý zvládne zneškodniť.
Prevencia. Potrebujete riešiť akútny problém a parazity, alebo chcete týmto bojom predchádzať?
Potreby psa. Obojky sú pohodlné pre chovateľov - stačí ho nasadiť a nemusíte sa o ne starať niekoľko mesiacov. Sledujte ale, či je váš pes s obojkom spokojný a či mu látky v ňom nespôsobujú alergickú reakciu.
Doba účinnosti: Obojky hubia parazity a rade mesiacov, spreje a repelenty v rade týždňov a šampóny predstavujú skôr doplňovaciu starostlivosť.
Rýchlosť nástupu účinku: Potrebujete psa ochrániť ihneď? Spreje zafungujú okamžite, u obojkov a elektronických odpudzovačov budete musieť počkať približne týždeň.
Prostredie, v ktorom pes žije. Obojky sú vhodnejšie pre vonkajšie psy. Pre bytové psíky odporúčame pipety alebo spreje. Pokiaľ s vami v domácnosti býva aj mačka, poraďte sa o výbere antiparazitika s veterinárom. Niektoré látky totiž môžu byť pre mačku nebezpečné.
Kombinácia prípravkov: Pokiaľ chcete použiť viac druhov antiparazitík naraz, uistite sa radšej u veterinára, že tou kombináciou psíkovi neublížite.
Prírodné antiparazitiká- sú jemnejšie a vhodné ak sa obávate reakcie u vášho miláčika. Obsahujú extrakty z rastlín a rôzne silice. Majú však len repeletný účinok - parazity len odháňajú, ale nelikvidujú.
Chemické antiprazitiká - pôsobia dlhšie ako tie na prírodnej báze. Za najefektívnejšie sa pokladajú tie, ktoré obsahujú viacero účinných chemických látok. Je to jednak preto, že ak nefunguje jedna látka, môže fungovať druhá, no aj preto, že tieto látky sa navzájom dopĺňajú v mechanizme účinku a zvyšujú tak svoj antiparazitárny efekt.
Antiparazitické obojky
najjednoduchšia voľba ak váš pes alebo mačka nemá problém s nosením obojka
obojok stačí raz nasadiť a nechať zvierati po celú dobu jeho účinku, ktorý trvá niekoľko mesiacov
materiál obojka je napustený účinnou látkou. ktorá odpudzuje kliešťe a blchy
spoľahlivý a vysoko účinný spôsob ochrany pred parazitmi
účinné látky v ňom obsiahnuté sa uvoľňujú nepretržite a v malých dávkach do kože zvieraťa, nepreniká však do krvi, takže sú pre psa úplne bezpečné
nevýhodou je obmedzená časová účinnosť obojka, musí sa najlepšie pred každou sezónou meniť
využijete ich predovšetkým od jari do jesene, kedy je najvyšší výskyt parazitov
Pipety (spot-on) vhodné pre zvieratá, ktoré neznesú obojok poskytujú ochranu voči kliešťom a blchám, niektoré účinkujú aj proti niektorým vnútorným parazitom tekutina sa pomocou pipety jednoducho aplikuje priamo na kožu medzi lopatky. Na srsti vznikne mastná škvrna, ktorá nesmie prísť v prvé dni do kontaktu s vodou u mačiek je dôležité aplikovať len na miesta, kde si ju nedokážu zlízať pri výbere pipety je dôležitá hmotnosť zvieraťa (nie sú vhodné pre psov pod 2 kg) nevýhodou je kratší účinok - cca mesiac na kliešte a 3 mesiace na blchy
Žuvacie tablety proti blchám a kliešťom spoľahlivo zabíjajú parazitov, ale až po kontakte parazita s krvou ošetreného zvieraťa sú určené pre psov nad 2kg a staršie ako 2 mesiace sú neinvazívne a majú rýchly nástup účinkov výhodou je jednoduchá jednorazová perorálna aplikácia a dlhodobý účinok (1 až 3 mesiace)
Odčervovacie tablety a pasty používajú sa na odčervenie (pásomnice, škrkavky a machovce) preventívne sa odporúča odčervenie podstúpiť 2 x mesačne u šteniat (medzi 6. - 12. týždňom veku) a raz za pol roka u dospelých psov chovné feny odčervujte tiež pri krytí, týždeň pred pôrodom a 3 - 4 týždne po pôrode
Repelenty a spreje po aplikácii poskytujú okamžitý účinok je potrebné ich aplikovať pred každou prechádzkou v prírode sprej môžete použiť aj na ošetrenie pelechu a iných miest odpudzujú kliešte a bodavý hmyz sú vhodné aj pre zvieratá, ktoré majú citlivú kožu nevýhodou je ich krátkodobý účinok a nutnosť častejšej aplikácie
Šampóny, peny a púdre slúžia ako výborný doplnok a podpora boja proti parazitom používajú sa v rámci prevencie šampón sa vždy aplikuje vždy do mokrej srsti a dôkladne sa zmyje púdre so suchou aplikáciou sú alternatívou pre psy a mačky, ktoré neobľubujú kúpanie alebo sprchovanie pena sa používa podobne ako tužidlo na vlasy – treba ju rovnomerne rozotrieť po celej srsti a pošúchať (v rukaviciach), aby sa dostala až na kožu nevýhodou je krátkodobý účinok
Elektronické ulrazvukové antiparazitiká sú vhodné pre všetky psy bez ohľadu na plemeno a vek mikročip zabudovaný v prívesku vydáva ultrazvukové impulzy s frekvenciou, ktorá nie je počuteľná pre zvieratá ani ľudí ale impulzy odpudia kliešte a blchy do okruhu 3 metrov odpudzovač začne naplno fungovať približne týždeň od nasadenia a aktivovania pred každým kúpaním ho treba zložiť, dážď mu však nevadí
Pinzeta na mechanické vyberanie kliešťov je najefektívnejšia tam, kde je potrebná rýchla pomoc na vyberanie kliešťov je nevhodná bežná pinzeta, ktorá dobre neuchopí kliešťa a hrozí tak, že časť z neho zostane v tele psa ideálne je po každej prechádzke aspoň v rýchlosti prezrieť srsť a prípadného kliešťa ihneď odstrániť špeciálna pinzeta by nemala chýbať v základnej výbave vášho štvornohého miláčika
Ak zbadáte, že váš pes je nervózny a škriabe sa, dôkladne skontrolujte jeho srsť. Použiť môžete vyčesávací hrebeň na blchy.
TIP : Nikdy nepoužívajte pre psov určené antiparazitiká na mačky a naopak.
Ochrana proti kliešťom nie je vôbec drahou záležitosťou.
Obojky pre psov sú dostupné už od 4 eur, pipety od cca 3 eur. Nízka cena vás nemusí odradiť. Zväčša však platí, že čím je psík väčší, tým vyššiu sumu za antiparazitikum zaplatíte. Rovnaká logika platí aj čo sa týka účinnosti prípravku.
V cenovej kategórii do 10 eur sú dostupné obojky, pipety i tablety pre rôzne veľkosti psov. Podľa recenzií používateľov sú aj lacnejšie výrobky spoľahlivé. Za cenu 10 až 20 eur si kúpite spoľahlivé produkty od známych výrobcov, mnohé s prírodným zložením.
Obľúbené sú produkty z cenovej kategórie 20 až 40 eur. Nájdete tu obojky pre psy Foresto, žuvacie tablety Bravecto, ale aj pipety Advantix. Produkty vhodné pre šteniatka i pre dospelých psov.