Hardshell a softshell sú dva pojmy, ktoré síce názov napovedá, ale možno ich od nich očakávať, no ich názov nevypovedá o všetkom. A výber medzi nimi tiež nie je najjednoduchší. Oba ponúkajú niekoľko rôznych výhod.
Ak aj vy patríte k tým, ktorí sa nevedia rozhodnúť, možno vám nasledujúce riadky pomôžu lepšie sa zorientovať a správne si vybrať. A možno si vybrať oboje.
Hardshell bundy sú nepremokavé bundy, ktoré ťažia z nízkej hmotnosti, vysokej odolnosti a ochrany pred prírodnými živlami ako je voda, sneh alebo vietor. Pojem hardshell vychádza z povahy látky, ktorá je tuhšia ako softshell, nie je veľmi elastická a na dotyk je mierne "tvrdšia". Dotykový hardshellový materiál vydáva charakteristický zvuk, ktorý je jednoduchý spôsob, ako ho odlíšiť od softshellu.Súčasťou materiálu je membrána, ktorá odvádza pot a vlhkosť a zároveň pôsobí ako bariéra pre kvapky vody.
Hardshell bundy sú primárne navrhnuté a vyrobené na ochranu pred dažďom, vetrom alebo snehom. Sú výborné na typické zimné športové aktivity ako je lyžovanie, ale aj ako ochrana pred dažďom pri turistike počas celého roka. Materiály Hardshell sú veľmi odolné a zvládnu aj oder od skál.
Softshellové bundy sú bundy vyrobené z materiálov, ktoré sú elastické, ponúkajú vysokú priedušnosť a odolajú vetru či miernemu dažďu. Materiály sú často ošetrené vodoodpudivou úpravou, vďaka ktorej kvapky neabsorbujú, ale stekajú po povrchu bundy, takže softshell stihne nejaký čas nepustiť vodu pod povrch. Na rozdiel od hardshelloviek sa softshellové bundy pohybujú s telom nositeľa a účinne odvádzajú vlhkosť, preto sú vhodné na aktivity, pri ktorých zo seba vydávate viac energie – napríklad trailový beh.
Softshell ponúka väčšiu ochranu pred chladom ako hardshell (hoci hardshell môže mať dodatočnú izoláciu), ale je o niečo ťažší, neposkytuje 100% ochranu pred dažďom a nedá sa zbaliť do takých malých rozmerov ako hardshell.
Ak sa rozhodujete, či si na svoje dobrodružstvá zaobstarať hardshell alebo softshellovú bundu, odpoveď nie je taká jednoznačná. Je to individuálne rozhodnutie, ktoré závisí od toho, aké formy pohybu robíte, aké dlhé túry absolvujete a či pre vás znamená zostať doma len minimálne riziko dažďa, alebo patríte k tým, ktorým kvapky dažďa nevadia.
Softshellová bunda by mala byť vašou prvou voľbou, ak hľadáte bundu na beh, iný vytrvalostný šport alebo aj bundu na turistiku ako takú, no len do sucha, bez rizika silného dažďa či búrky. Na tieto aktivity a podmienky je softshellová bunda postačujúca a dokonca lepšia voľba, pretože odvádza vlhkosť a je príjemnejšia na nosenie.
Tvrdá bunda by mala byť súčasťou vášho batohu vždy, keď na vašej túre hrozí dážď. Ako mnohí vieme, počasie na horách je schopné za pár minút zmeniť všetky možné varianty. Hardshell je lepšou voľbou na túry vo vysokých horských oblastiach, kde je nestabilné počasie, na viacdňové túry, kde treba byť pripravený na všetko, ale aj na zimné športy ako je lyžovanie, kde fungujú aj ako bariéra proti snehu. .
Softshell a hardshell sa často porovnávajú, no oba varianty ponúkajú ďalšie výhody, ktoré sa výborne dopĺňajú. Softshellové bundy nielen dobre fungujú ako vrchná vrstva v suchu, ale majú všetky potrebné vlastnosti (strečnosť, priedušnosť, tepelná izolácia), ktoré by mali mať dobrú strednú vrstvu pod vrchnou, ochrannú vrstvu. Najmä v zime, keď je vrstvenie alfou a omegou, vám ich kombinácia dokáže poskytnúť všetko, čo potrebujete, aby ste si svoje dobrodružstvá užili naplno. V dobrých aj horších podmienkach.
ZDROJ www.zajo.net